Krajevna skupnost se že dalj časa trudi pridobiti informacije o načrtih sanacije po poplavah iz leta 2023 na našem območju. Z vprašanji, dopisi in obiski na pristojnih institucijah želimo pridobiti konkretne opise in načrte del, ki so predvideni za območje naše krajevne skupnosti. Žal pri tem večinoma nismo uspešni, saj nas usmerjajo na različne inštitucije, konkretnih odgovorov pa ne prejmemo.
Enako vprašanje, kot smo ga že večkrat poslali v dopisih na občino, je predsednica krajevne skupnosti Begunje izpostavila tudi na seji odbora krajevnih skupnosti, ki je potekala 24. marca 2025. V odgovor smo tokrat prejeli dokument, ki je bil pripravljen kot odgovor na vprašanje občinske svetnice o stanju sanacije po poplavah 2023 na območju Begunj, Brezij in Nove vasi. Dokument je del gradiva 18. redne seje občinskega sveta v točki XIII.: Pobude in vprašanja (vir: https://www.radovljica.si/objava/1071918) in je v delu, ki se nanaša na popoplavno sanacijo priložen spodaj.
Ob prebiranju dokumenta smo bili prijetno presenečeni in hkrati začudeni, da so za sanacijo občinske infrastrukture in gozdnih cest pripravljeni kar trije ločeni programi. Doslej smo namreč pogosto prejemali odgovore, da so kar se tiče območja naše krajevne skupnosti projekti še v pripravi, da načrtov ni ali da informacij preprosto ni na voljo. V krajevni skupnosti si sicer želimo, da bi bili z idejnimi rešitvami seznanjeni že v fazi načrtovanja, saj se naši krajani z vprašanji najpogosteje obračajo prav na nas – večina prijazno, nekateri tudi s precej grobimi besedami.
Izkušnje iz dosedanje sanacije kažejo, da tako krajani kot krajevna skupnost nismo bili pravočasno seznanjeni z načrtovanim potekom del, kar je med krajani, ki se jih sanacija neposredno dotika povzročalo nezadovoljstvo. Prav tako je bila komunikacija s strani občine glede načrtovanih aktivnosti v preteklem obdobju na trenutke nekoliko nespretna, kar je vodilo do različnih interpretacij in posledično tudi do nepotrebne slabe volje. Zavedamo se, da se informacije zaradi dinamike del lahko spreminjajo, vendar smo prepričani, da je kljub temu mogoče vzpostaviti ustrezen in pravočasen način komuniciranja, ki bi omogočil boljše sodelovanje in večje zaupanje med vsemi vpletenimi. Tudi pri nadaljevanju sanacije, bo glede na visoke ocenjene stroške iskanje kompromisov verjetno neizogibno. Pri tem je vloga krajevne skupnosti pomembna – ne le v sodelovanju pri iskanju rešitev, temveč tudi pri obveščanju krajanov. To pa lahko učinkovito opravljamo le, če smo tudi sami vključeni in pravočasno seznanjeni z načrti in potekom aktivnosti.
Ob vsem tem pa moramo poudariti, da dokument vsebuje le del informacij o poplavni sanaciji na območju naše krajevne skupnosti. Manjka namreč pomemben segment, ki se nanaša na urejanje vodotokov na našem območju. Ker občina za ta del ni pristojna, smo se po nasvetu obrnili neposredno na Direkcijo Republike Slovenije za vode, vendar do danes odgovora o načrtovanih aktivnostih še nismo prejeli.
Kljub vsem izzivom ostajamo optimistični in upamo, da so nas pristojni tokrat resnično slišali. Želimo si pravočasnih informacij, da bomo lahko o dogajanju obveščali tudi vas.
S spoštovanjem
Svet Krajevne skupnosti Begunje na Gorenjskem